7 kroków do efektywnej komunikacji w email marketingu: Jak zaplanować kampanię „back-to-school”

    Zbliża się wrzesień, a to oznacza jedno – powrót do szkoły! Dla marketerów, to idealny moment, aby wdrożyć kampanie email marketingowe, które pomogą nie tylko zwiększyć sprzedaż, ale także zbudować lojalność klientów. Jak co roku, na mojej skrzynce pocztowej w ciągu ostatnich dwóch tygodni zaroiło się od newsletterów i mailingów, których głównym tematem jest powrót do szkoły. I dla jasności – w dużej mierze to są kampanie niezwiązane z faktem, iż gdzieś deklarowałem posiadanie potomstwa. Powrót do szkoły to po prostu świetny temat do zrobienia dedykowanej komunikacji z subskrybentami i przypomnienia o sobie.

    Przygotowanie efektywnej komunikacji z subskrybentami w tym okresie wymaga przemyślanej strategii i zrozumienia potrzeb klientów. Dlatego pozwól, że podzielę się z Tobą moim niemal 20-letnim doświadczeniem w email marketingu w tym zakresie, tak abyś bez problemu mógł realizować kampanie „back-to-school” na najwyższym poziomie.

    Timing jest kluczowy w email marketingu

    Zacznijmy od podstaw – czas jest tutaj kluczowy. Jak pokazują badania, wielu rodziców i uczniów rozpoczyna zakupy już na początku lipca – co trochę zaprzecza idei wakacji 😉 Na szczęście prawie połowa z nich czeka na ostatnią chwilę, licząc na lepsze promocje lub po prostu skupia się na wakacjach i nie myśli o szkole. Oznacza to, że Twoje kampanie mailingowe powinny być dobrze rozplanowane – początkowo skup się na ogólnych ofertach, a im bliżej września, tym bardziej agresywne powinny być Twoje promocje. Pamiętaj, że ostatnie dwa tygodnie sierpnia to czas, kiedy klienci najczęściej podejmują decyzje zakupowe. Co ważne – pamiętaj, że poza uczniami szkół podstawowych i średnich, Twoje oferty prawdopodobnie możesz także skierować do studentów. Oni zaczynają rok akademicki od października, niemniej przygotowania do niego we wrześniu to już coś standardowego.

    Segmentacja i personalizacja w newsletterach

    Nie wszyscy klienci szukają tego samego. Dobrze zaplanowana kampania „back-to-school” powinna być dostosowana do różnych segmentów odbiorców. Najczęściej marketerzy segmentują swoje bazy ze względu na:

    • dzieci w wieku szkolnym;
    • studentów;
    • nauczycieli.

    Dostosowanie treści newslettera do konkretnej grupy docelowej znacząco zwiększa szanse na zaangażowanie i konwersję.

    Skuteczne tematy e-maili w kampaniach mailingowych

    Zakładając, że swoje działania bazujesz na koncepcji permission marketingu, nadawca wiadomości zazwyczaj jest dobrze znany Twoim odbiorcom. Dlatego temat wiadomości staje się pierwszą linią kontaktu z odbiorcą. Kluczowe jest przygotowanie go w taki sposób, aby przyciągnął uwagę. Najłatwiej osiągniesz to, stosując jedną z poniższych metod.

    1. Wykorzystaj informacje o promocji, jaką możesz zaoferować. Pamiętaj, im bliżej lewej strony (początku) tematu umieścisz informacje o promocji, tym lepiej ona działa. Dobry przykład tematu to: „Zniżka 30% z okazji powrotu do szkoły”, a nie „Wracasz do szkoły – odbierz 30% zniżki na zakupy”.
    2. Jeśli masz dane, które możesz wykorzystać do spersonalizowania tematu – zrób to. Prawdopodobnie dużo lepiej zadziała temat „Paweł – odbierz 30% zniżki na zakupy z okazji powrotu do szkoły” niż zwykłe „Odbierz 30% na zakupy z okazji powrotu do szkoły”.
    3. Warto wykorzystać w temacie emoji, choć tutaj nie przesadzaj z ich ilością. Oto kilka fajnych przykładów, które przykuły moją uwagę:
      Email marketing - kluczowe kroki do skutecznej kampanii back-to-school
      Przykład skutecznego Call to Action w kampanii mailingowej
      Segmentacja odbiorców w newsletterze

    Niezależnie od tego, jaką strategię przyjmiesz przy tworzeniu tematu wiadomości – pamiętaj, aby preheader wiadomości (pierwsze zdanie widoczne obok tematu w skrzynce odbiorczej) był także odpowiednio przygotowany i stanowił rozwinięcie tematu mailingu.

    Zadbaj o kreację mailingu

    Przygotowując kreację mailingu do kampanii back-to-school, powinieneś zwrócić uwagę na to, że istnieje duża szansa, iż odbiorcy przeczytają ją na smartfonie. Co za tym idzie, postaraj się zachować minimalistyczny design oraz układ jednokolumnowy. Pamiętaj, aby nie rozpisywać się za bardzo odnośnie oferty. Skup się przede wszystkim na korzyściach, jakie masz do zaoferowania Twoim odbiorcom. Pamiętaj o ładnych zdjęciach produktów oraz wyraźnym CTA (call to action).

    Ważne jest również, aby pamiętać o odpowiedniej prezentacji wizualnej. Zdjęcia produktów powinny być wysokiej jakości, a cały układ e-maila powinien być przejrzysty i estetyczny. Minimalistyczny design, jak również responsywność – dostosowanie wiadomości do różnych urządzeń – to kluczowe elementy skutecznej kreacji mailingu. Stosowanie CTA w wyraźnych, kontrastujących kolorach oraz umieszczanie ich w strategicznych miejscach, dodatkowo zwiększa skuteczność kampanii.

    Poniżej kilka kreacji które przykuło moją uwagę:

    Storytelling w newsletterach

    Ciekawą strategią jest zastosowanie storytellingu, który angażuje emocjonalnie odbiorców. Na przykład, marka odzieżowa GAP w swojej kampanii „back-to-school” użyła stylu przypominającego rocznik szkolny, co powinno wzbudzić nostalgię i zachęcić rodziców do wyobrażenia sobie swoich dzieci w nowych strojach na rozpoczęcie roku. Przynajmniej tak myśli marketer, tworząc tę kampanię na rynek anglosaski – jestem ciekawy, czy w Polsce efekty byłyby podobne. Co sądzisz?

    Stwórz poczucie pilności w komunikacji mailingowej

    Warto wykorzystać w kampanii elementy, które podkreślą ograniczoność czasu lub dostępności ofert. Możesz dodać do e-maila licznik odliczający czas do końca promocji lub podkreślić, że dana oferta jest dostępna „tylko dzisiaj”. Innym dobrym i sprawdzonym sposobem jest poinformowanie o ilości dostępnych produktów w ofercie promocyjnej lub po prostu o ilości dostępnych produktów.

    Kampanie mailingowe dla nauczycieli

    Nie zapominajmy o nauczycielach! Oni również potrzebują wsparcia przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Dedykowane kampanie mailingowe dla tej grupy mogą zawierać zniżki na artykuły do klas, czy też specjalne oferty na produkty, które ułatwią im przygotowanie się do zajęć.

    Podsumowanie

    Początek roku szkolnego, jak i akademickiego – to świetna okazja na zwiększenie sprzedaży oraz zbudowanie trwałych relacji z klientami poprzez efektywną komunikację. Pamiętaj, że nie musisz sprzedawać materiałów edukacyjnych czy papierniczych, aby wykorzystać ten okres na kampanie. Jak pokazują badania National Retail Federation, w tym okresie poza materiałami szkolnymi na listach zakupowych znajdują się także ubrania, buty, elektronika oraz artykuły higieny osobistej.

    Najważniejsze w efektywnej kampanii „back-to-school” jest zrozumienie potrzeb Twoich odbiorców i zaoferowanie im atrakcyjnej oferty w okresie, gdy mają wzmożone wydatki. Zastosowanie powyższych wskazówek pomoże Ci nie tylko osiągnąć lepsze wyniki sprzedażowe, ale także wyróżnić się na tle konkurencji.

    Udanych kampanii! 🙂

    PS – poniżej znajdziesz jeszcze kilka przykładów, które mi się spodobały:

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.